seers-cookie-consent-banner-privacy-policy - en to ro translation catalogue (320 entries)

en:  Auto Regional Detection
ro:  Detectare regională automată

en:  Other Countries
ro:  Alte țări

en:  UK & EU Countries
ro:  Regatul Unit și țările UE

en:  Worldwide
ro:  La nivel mondial

en: (APPI) Act on the Protection of Personal Information
ro: (APPI) Legea privind protecția informațiilor cu caracter personal

en: (CCPA) California Consumer Privacy Act
ro: (CCPA) Legea privind protecția vieții private a consumatorilor din California

en: (COPPA) Children's Online Privacy Protection Act
ro: (COPPA) Legea privind protecția vieții private online a copiilor

en: (CPRA) California Privacy Rights Act
ro: (CPRA) Legea drepturilor la confidențialitate din California

en: (EU Cookie Law) ePrivacy Directive
ro: (Legea UE privind fișierele cookies) Directiva ePrivacy

en: (FADP) Swiss Federal Act on Data Protection
ro: (FADP) Legea federală elvețiană privind protecția datelor

en: (GDPR) General Data Protection Regulation
ro: (GDPR) Regulamentul general privind protecția datelor

en: (LFPDPPP) Mexican Federal Law on the Protection of Personal Data Held by Private Parties
ro: (LFPDPPP) Legea federală mexicană privind protecția datelor cu caracter personal deținute de părți private

en: (LGPD) Brazilian General Data Protection Law
ro: (LGPD) Legea generală braziliană privind protecția datelor

en: (LPPD) Law on Protection of Personal Data
ro: (LPPD) Legea privind protecția datelor cu caracter personal

en: (PDPA) Personal Data Protection Act
ro: (PDPA) Legea privind protecția datelor cu caracter personal

en: (PDPA) Thailand Personal Data Protection Act
ro: (PDPA) Legea privind protecția datelor cu caracter personal din Thailanda

en: (PIPA) South Korean Personal Information Protection Act
ro: (PIPA) Legea sud-coreeană privind protecția informațiilor personale

en: (PIPEDA) Personal Information Protection and Electronic Documents Act
ro: (PIPEDA) Legea privind protecția informațiilor personale și a documentelor electronice

en: (PIPL) Personal Information Protection Law
ro: (PIPL) Legea privind protecția informațiilor cu caracter personal

en: (POPIA) Protection of Personal Information Act
ro: (POPIA) Legea privind protecția informațiilor cu caracter personal

en: (Show/Hide)
ro: (Afișare/ascundere)

en: 28 languages to choose from. Offer localised text with control of location and languages
ro: 28 de limbi din care puteți alege. Oferiți text localizat cu control asupra locației și a limbilor

en: 6 Consent banner designs to choose from
ro: 6 modele de bannere de consimțământ din care puteți alege

en: 6+ Design Layouts
ro: 6+ layout-uri de proiectare

en: APPLY
ro: APLICĂ

en: About Cookies
ro: Despre cookie-uri

en: Accept Button
ro: Butonul de acceptare

en: Account Setup
ro: Configurarea contului

en: Account already exists with Seers?
ro: Contul există deja la Seers?

en: Activate FCM API to pause sending pixel signals to Facebook
ro: Activați FCM API pentru a întrerupe trimiterea semnalelor de pixel către Facebook

en: Activate GCM to get analytics without capturing personal information
ro: Activați GCM pentru a obține analize fără a capta informații personale

en: Activated
ro: Activat

en: Add a logo of your business
ro: Adăugați un logo al afacerii dvs.

en: Advance Features
ro: Caracteristici avansate

en: Allow All
ro: Permiteți-le pe toate

en: Allow Cookie Banner to be displayed on your website
ro: Permiteți afișarea Cookie Banner pe site-ul dvs

en: Already Existing
ro: Deja existente

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always Active
ro: Întotdeauna activ

en: Appearance
ro: Aspect

en: As per GDPR article 30 demonstrate that data subject consent was received
ro: În conformitate cu articolul 30 din GDPR, demonstrați că s-a primit consimțământul persoanei vizate

en: Autoblock Tracking Manager
ro: Manager de urmărire Autoblock

en: Banner Background
ro: Banner background

en: Banner Customisation
ro: Personalizarea bannerului

en: Banner Settings
ro: Banner Setări

en: Banner Text
ro: Banner text

en: Banner Text Colour &nbsp;
ro: Culoarea textului bannerului

en: Banner customisation.
ro: Personalizarea bannerului.

en: Banner did not appear
ro: Banner nu a apărut

en: Block vendors cookies & tracking technologies
ro: Blocați cookie-urile și tehnologiile de urmărire ale furnizorilor

en: Body text will not appears when google banner will be active. Google banner can be set from seersco.com user dashboard
ro: Corpul textului nu va apărea atunci când va fi activat bannerul Google. Bannerul Google poate fi setat din tabloul de bord al utilizatorului seersco.com.

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Bottom Left
ro: Stânga jos

en: Bottom Right
ro: Dreapta jos

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Button Colour
ro: Culoarea butonului

en: By law, you must gain prior consent before any cookies drop. Our banner is one of the few that is compliant
ro: Prin lege, trebuie să obțineți consimțământul prealabil înainte de a lansa orice cookie-uri. Bannerul nostru este unul dintre puținele care este conform

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cannot find domain with this key.
ro: Nu se poate găsi domeniul cu această cheie.

en: Change the banner text colour
ro: Modificați culoarea textului bannerului

en: Change the font style and size of your text
ro: Modificați stilul și dimensiunea fontului textului dvs

en: Change the “Accept” button colour
ro: Schimbați culoarea butonului "Accept"

en: Change the “Cookie Setting” button colour
ro: Schimbați culoarea butonului "Setare cookie"

en: Change the “Reject” button colour
ro: Schimbarea culorii butonului "Respingere"

en: Child privacy
ro: Confidențialitatea copiilor

en: Choose
ro: Alege

en: Choose  the position or placement of the banner
ro: Alegeți poziția sau amplasarea bannerului

en: Choose Font & Size&nbsp;
ro: Alegeți fontul și dimensiunea

en: Choose how many time you want consent from user
ro: Alegeți de câte ori doriți consimțământul de la utilizator

en: Choose the display style of your banner
ro: Alegeți stilul de afișare al bannerului dvs

en: Colombia
ro: Columbia

en: Colombian Data Protection Law (Law 1581 of 2012)
ro: Legea columbiană privind protecția datelor (Legea 1581 din 2012)

en: Colour
ro: Culoare

en: Connect
ro: Conecteaza

en: Connect to a Seers Premium account to create a cookie policy and let your users know how your site uses cookies.
ro: Conectați-vă la un cont Seers Premium pentru a crea o politică privind modulele cookie și pentru a informa utilizatorii despre modul în care site-ul dvs. utilizează modulele cookie.

en: Consent Frequency
ro: Frecvența consimțământului

en: Consent Log
ro: Consimțământul jurnal

en: Consent expiry limit
ro: Limita de expirare a consimțământului

en: Contact Us
ro: Contactați-ne

en: Cookie Consent Management
ro: Gestionarea consimțământului cookie

en: Cookie Policy
ro: Politica cookie

en: Cookie Policy and declaration URL:
ro: Politica de cookie și adresa URL de declarație:

en: Cookie Preferences Logo&nbsp;
ro: Logo-ul Preferințelor Cookie

en: Cookies Detail
ro: Detaliile cookie-urilor

en: Cookies are not showing in settings
ro: Cookie-urile nu prezintă în setări

en: Cookies are small text files that can be used by websites to make the experience of the user more efficient. The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies, we need your permission. This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages. You can at any time, change or withdraw your consent from the Cookie Declaration on our website. Learn more about who we are, how you can contact us, and how we process personal data in our Privacy Policy?
ro: Modulele cookie sunt fișiere text de mici dimensiuni care pot fi utilizate de site-uri web pentru a face experiența utilizatorului mai eficientă. Legea prevede că putem stoca module cookie pe dispozitivul dvs. dacă acestea sunt strict necesare pentru funcționarea acestui site. Pentru toate celelalte tipuri de module cookie, avem nevoie de permisiunea dumneavoastră. Acest site utilizează diferite tipuri de module cookie. Unele module cookie sunt plasate de servicii terțe care apar pe paginile noastre. Puteți în orice moment, să vă modificați sau să vă retrageți consimțământul din Declarația privind cookie-urile de pe site-ul nostru. Aflați mai multe despre cine suntem, cum ne puteți contacta și cum prelucrăm datele personale în Politica noastră de confidențialitate?

en: Cookies policy added successfully.
ro: Politica cookie-urilor adăugate cu succes.

en: Cookies policy disabled successfully.
ro: Politica privind cookie-urile a fost dezactivată cu succes.

en: Covers all subdomain under the selected domain
ro: Acoperă toate subdomeniile din domeniul selectat

en: Create Account
ro: Creează cont

en: Create Premium Account
ro: Creați un cont Premium

en: Current domain not added for this Cookie ID.
ro: Domeniul actual nu a fost adăugat în acest scop Cookie ID.

en: Customer Support
ro: Relații Clienți

en: Customise Banner
ro: Personalizați bannerul

en: Cyber Secure
ro: Cyber ​​Secure

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Data Privacy Act of 2012
ro: Legea privind confidențialitatea datelor din 2012

en: Data Privacy Law
ro: Legea privind confidențialitatea datelor

en: Data Protection Act 2018
ro: Legea privind protecția datelor 2018

en: Data Protection Law
ro: Legea privind protecția datelor

en: Default
ro: Mod implicit

en: Disable All
ro: Dezactivați toate

en: Dismiss this notice.
ro: Respinge această notificare.

en: Display Style
ro: Stil de afișare

en: Do Not Sell (CPRA)
ro: Nu vindeți (CPRA)

en: Do Not Track
ro: Nu urmăriți

en: Documentation
ro: Documentație

en: Edit the text & its colour of “Accept” button
ro: Modificați textul și culoarea butonului "Accept"

en: Edit the text & its colour of “Cookie Setting”
ro: Modificați textul și culoarea "Setare cookie"

en: Edit the text & its colour of “Reject” button
ro: Modificați textul și culoarea butonului "Respingere"

en: Email
ro: E-mail

en: Email is required.
ro: Este necesar un e-mail.

en: Enable Policy:
ro: Activează politica:

en: Enable/disable Cookie banner
ro: Activați / dezactivați bannerul Cookie

en: English
ro: Engleză

en: Enter your email below to access premium features! As a premium user, you can manage all the settings from the web app.
ro: Introduceți adresa dvs. de e-mail mai jos pentru a accesa funcțiile premium! Ca utilizator premium, puteți gestiona toate setările din aplicația web.

en: European Union
ro: Uniunea Europeană

en: Facebook Consent Mode
ro: Modul de consimțământ Facebook

en: Flat
ro: Apartament

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Frameworks
ro: Cadre

en: Fully customisable - choose your banner's position, size, colour, buttons, texts, fonts etc
ro: Complet personalizabil - alegeți poziția, dimensiunea, culoarea, butoanele, textele, fonturile etc. ale bannerului dvs.

en: GDPR Audit
ro: Auditul GDPR

en: GDPR Staff eTraining
ro: Personalul GDPR etrainic

en: Gain access to an extensive range of GDPR, PECR, CCPA &amp; ePrivacy compliance tools,
ro: Obțineți acces la o gamă largă de GDPR, PCR, CCPA și; Instrumentele de conformitate Eprivacy,

en: General Data Protection Law
ro: Legea generală privind protecția datelor

en: Geo-target Location (Regional)
ro: Locație geo-target (regională)

en: Global Privacy Control (GPC)
ro: Controlul global al confidențialității (GPC)

en: Global Privacy Law
ro: Legislația globală privind confidențialitatea

en: Global Privacy Laws
ro: Legi globale privind confidențialitatea

en: Google consent mode
ro: Modul de consimțământ Google

en: Have multiple subdomains? We have you covered with multi-subdomain support
ro: Aveți mai multe subdomenii? Vă acoperim cu suport pentru mai multe subdomenii

en: Help Guide
ro: Ghid de ajutor

en: Help and Support
ro: Ajutor și asistență

en: I agree Seers
ro: Sunt de acord Seers

en: I agree Seers to use my email and url to create an account and power the cookie banner.
ro: Sunt de acord să-mi folosesc e-mailul și adresa URL pentru a crea un cont și a alimenta bannerul cookie.I agree Seers to use my email and url to create an account and power the cookie banner.

en: I have found a better plugin
ro: Am găsit un plugin mai bun

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
ro: Dacă aveți un moment, vă rugăm să ne anunțați de ce dezactivați:

en: Important Note: Your domain name without the www and https:// will be used as your password to access the seers <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro: Notă importantă: Numele dvs. de domeniu fără www și https:// va fi folosit ca parolă pentru a vă conecta la Seers <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.

en: Indian Personal Data Protection Bill (Draft)
ro: Proiectul de lege indian privind protecția datelor cu caracter personal (proiect)

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Israel Protection of Privacy Law 5741-1981
ro: Legea israeliană privind protecția vieții private 5741-1981

en: Japan
ro: Japonia

en: Keep WP Seetings
ro: Păstrați WP Seetings

en: Kenya Data Protection Act 2019
ro: Legea kenyană privind protecția datelor 2019

en: Key is correct for current domain.
ro: Cheia este corectă pentru domeniul actual.

en: Key is wrong.
ro: Cheia este greșită.

en: Kindly tell us the reason so we can improve.
ro: Spuneți-ne motivul pentru care ne putem îmbunătăți.

en: Language
ro: Limba

en: Language Auto Regional Detection
ro: Limba Detectare regională automată

en: Law on Cybersecurity
ro: Legea privind securitatea cibernetică

en: Learn more...
ro: Aflați mai multe...

en: Logo will show here
ro: Logo-ul va fi afișat aici

en: Marketing
ro: Comercializare

en: Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third-party advertisers.
ro: Cookies de marketing sunt utilizate pentru a urmări vizitatorii de pe site-uri web. Intenția este de a afișa reclame relevante și atractive pentru fiecare utilizator și, prin urmare, mai valoroase pentru editori și agenții de publicitate terți.

en: Mexico
ro: Mexic

en: Monthly
ro: Lunar

en: Most of the times the compatibility issue can be fixed very quickly. Please contact
ro: De cele mai multe ori problema compatibilității poate fi fixată foarte repede. Vă rog contactați

en: Multi Lingual
ro: Multi lingual

en: Necessary
ro: Necesar

en: Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.
ro: Cookies necesare fac ca un site web să poată fi utilizat prin activarea funcțiilor de bază, cum ar fi navigarea pe pagină și accesul la zone securizate ale site-ului web. Site-ul web nu poate funcționa corect fără aceste cookies.

en: Need any help?
ro: Aveți nevoie de ajutor pentru a vă securiza site-ul?

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: New Zealand Privacy Act 2020
ro: Legea privind viața privată din Noua Zeelandă 2020

en: Ok
ro: Bine

en: Only the users with a paid account can avail this feature.
ro: Numai utilizatorii cu un cont plătit pot beneficia de această caracteristică.

en: Open
ro: Deschis

en: Other
ro: Alte

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: Own Branding Logo
ro: Logo de marcă proprie

en: PREMIUM
ro: Premium

en: PREVIEW
ro: Previzualizare

en: Password
ro: Parola

en: Password is required.
ro: Parola este necesară.

en: Personal Data (Privacy) Ordinance
ro: Ordonanța privind datele cu caracter personal (confidențialitatea)

en: Philippines
ro: Filipine

en: Place of Banner.
ro: Locul de amplasare a steagului.

en: Please create cookies policy page and enter URL below.
ro: Creați o pagină de politică cookie-urilor și introduceți adresa URL de mai jos.

en: Please enter a valid email address.
ro: Vă rugăm să introduceți o adresă de e-mail validă.

en: Please enter valid Password.
ro: Vă rugăm să introduceți o parolă validă.

en: Please login again.
ro: Vă rugăm să vă autentificați din nou.

en: Plugin name
ro: Nume plugin

en: Policies Pack
ro: POLITICI PACK

en: Policy
ro: Politică

en: Policy URL
ro: URL-ul de politică

en: Position
ro: Poziția

en: Powered by Seers &nbsp;
ro: Powered by Seers

en: Powering all your
ro: Alimentarea tuturor dvs

en: Preference
ro: Setări

en: Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.
ro: Preferințele cookie-urilor permit unui site web să-și amintească informațiile care schimbă modul în care site-ul se comportă sau arată, cum ar fi limba preferată sau regiunea în care vă aflați.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Premium Plan
ro: Plan premium

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Price Plans
ro: Planuri de prețuri

en: Pricing Plan
ro: Plan

en: Prior Consent
ro: Denumirea prealabilă

en: Privacy &amp; Data Security needs
ro: Confidențialitate și; Necesitatea securității datelor

en: Privacy Policy
ro: Politica de Confidențialitate

en: Provide Seersco.com Login Credentials
ro: Furnizați acreditările de conectare Seersco.com

en: Quarterly
ro: Trimestrial

en: Quick Feedback
ro: Feedback rapid

en: REGULATION
ro: REGLEMENTARE

en: Read Cookie Policy
ro: Citiți politica cookie

en: Refer to our comprehensive documentation to help you with the setup process and get started with all the features and functionalities.
ro: Consultați documentația noastră cuprinzătoare pentru a vă ajuta cu procesul de configurare și pentru a începe să utilizați toate caracteristicile și funcționalitățile.

en: Refer to our documentation to set and get started
ro: Consultați documentația noastră pentru a seta și a începe

en: Regulation
ro: Regulament

en: Reject Button
ro: Butonul de respingere

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Restyle Cookie Consent with your own branding, logos, colours etc
ro: Restyle Cookie Consent cu propriul branding, logo-uri, culori etc.

en: Rounded
ro: Rotunjit

en: Russia
ro: Rusia

en: Russian Federal Law on Personal Data
ro: Legea federală rusă privind datele cu caracter personal

en: SAVE
ro: SALVA

en: START FREE
ro: Începeți gratuit

en: START PREMIUM TODAY
ro: Porniți prima astăzi

en: Save
ro: SALVA

en: Save Changes
ro: Salvare Modificari

en: Save my choices
ro: Salvați alegerile mele

en: Secret does not match
ro: Secretul nu se potrivește

en: Security check failed.
ro: Verificarea de securitate a eșuat.

en: Seers Cookie ID will be received automatically after account creation
ro: Seers Cookie ID va fi primit automat după crearea contului

en: Seersco.com Settings
ro: Seersco.com Setări

en: Select Button
ro: Selectați butonul

en: Setting Button
ro: Butonul de setare

en: Setting up your Privacy Policies is something every business needs to comply with. It used to be a hassle & cost a fortune. We've solved that.
ro: Configurarea politicilor de confidențialitate este un lucru pe care fiecare afacere trebuie să îl respecte. Înainte era o bătaie de cap & costa o avere. Noi am rezolvat această problemă.

en: Settings
ro: Setări

en: Settings has been updated successfully
ro: Setările au fost actualizate cu succes

en: Show Badge
ro: Afișați insigna

en: Show a badge to enable the cookie banner to appear post consent.
ro: Afișați o insignă pentru a permite bannerului cookie să apară consimțământul post.

en: Show or hide powered by Seers on preference centre of banner
ro: Arată sau ascunde powered by Seers pe centrul de preferință al bannerului

en: Shows layer of banners for Age appropriate Children Consent
ro: Afișează un strat de bannere pentru Consimțământul copiilor de vârstă corespunzătoare

en: Sign Up
ro: Inregistrare

en: Sign up for a Seers Premium account to create a privacy policy and let your users know about your website's data collection practices.
ro: Înscrieți-vă pentru un cont Seers Premium pentru a crea o politică de confidențialitate și pentru a informa utilizatorii despre practicile de colectare a datelor ale site-ului dvs.

en: Skip & Deactivate
ro: Sari și dezactivați

en: Some thing went wrong.
ro: Ceva n-a mers bine.

en: Some thing went wrong. Please check url and try again
ro: Ceva n-a mers bine. Verificați adresa URL și încercați din nou

en: Sorry, link is expire please try again.
ro: Ne pare rău, link-ul a expirat, vă rugăm să încercați din nou.

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Korea
ro: Coreea de Sud

en: Statistic cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.
ro: Cookies statistice îi ajută pe proprietarii de site-uri web să înțeleagă modul în care vizitatorii interacționează cu site-urile web prin colectarea și raportarea informațiilor în mod anonim.

en: Statistics
ro: Statistici

en: Sub-Domains Setting
ro: Setarea subdomeniilor

en: Subdomains
ro: Subdomenii

en: Subject Request Management
ro: Managementul solicitării de subiect

en: Submit & Deactivate
ro: Trimiteți și dezactivați

en: Support
ro: Suport

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Targeted Location
ro: Locație vizată

en: Templates Pack
ro: Șabloane pachet

en: Terms & Condition
ro: Termeni si conditii

en: Text Colour
ro: Culoarea textului

en: Text to appear on the banner:
ro: Text care să apară pe banner:

en: Thailand
ro: Thailanda

en: The 'Accept All' button colour to appear on the banner:
ro: Culoarea butonului 'Acceptați toate' pentru a apărea pe banner:

en: The 'Reject All' button colour to appear on the banner:
ro: Culoarea butonului 'Respingeți toate' pentru a apărea pe banner:

en: The 'Setting' button colour to appear on the banner:
ro: Culoarea butonului 'setare' pentru a apărea pe banner:

en: The banner did not match website theme
ro: Bannerul nu se potrivea cu tema site-ului

en: The banner is not in the required language
ro: Bannerul nu este în limba necesară

en: The banner picks up your website language automatically. You can always sign-in on your Seers account
ro: Bannerul preia automat limba site-ului dumneavoastră web. Vă puteți autentifica oricând în contul dumneavoastră Seers

en: The cookie banner has been successfully installed on your website.
ro: Bannerul cookie a fost instalat cu succes pe site-ul dvs.

en: The plugin broke my site
ro: Pluginul mi-a rupt site-ul

en: The plugin is great, but i need specific feature that you do not support.
ro: Pluginul este minunat, dar am nevoie de caracteristici specifice pe care nu le acceptați.

en: The plugin is great, but i need specific feature that you don't support.
ro: Pluginul este minunat, dar am nevoie de caracteristici specifice pe care nu le acceptați.

en: The text colour to appear on the 'Accept All' button:
ro: Culoarea textului apare pe butonul 'Accept All':

en: The text colour to appear on the 'Reject All' button:
ro: Culoarea textului apare pe butonul 'Respingere All':

en: The text colour to appear on the 'Setting' button:
ro: Culoarea textului apare pe butonul 'Setare':

en: The text colour to appear on the banner:
ro: Culoarea textului apare pe banner:

en: This text will appear on the button that the user can click to “accept” the storage of their terminal equipment.
ro: Acest text va apărea pe butonul pe care utilizatorul poate face clic pentru a "accepta" stocarea echipamentului său terminal.

en: This text will appear on the button that the user can click to “decline” the storage of cookies on their terminal equipment.
ro: Acest text va apărea pe butonul pe care utilizatorul poate face clic pentru a "refuza" stocarea de module cookie pe echipamentul său terminal.

en: This text will expand the cookie banner downward, showing the categories of cookies and details of each cookie within the respective category.
ro: Acest text va extinde bannerul cookie în jos, afișând categoriile de cookie-uri și detalii despre fiecare cookie din categoria respectivă.

en: To unlock these feature click on "Create Premium Account" button.
ro: Pentru a debloca aceste caracteristici, faceți clic pe butonul "Create Premium Account".

en: Top Left
ro: În stânga sus

en: Top Right
ro: Dreapta sus

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turn on to automatically detect the language of banner according to region
ro: Porniți pentru a detecta automat limba bannerului în funcție de regiune

en: Turn on to record the consent of users
ro: Activați pentru a înregistra consimțământul utilizatorilor

en: UAE
ro: Eau

en: Unclassified
ro: Neclasificat

en: Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.
ro: Cookies neclasificate sunt 'cookie-uri' pe care suntem în curs de clasificare, împreună cu furnizorii de cookies individuale.

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

en: United States
ro: Statele Unite ale Americii

en: Update Cookie ID
ro: Actualizare Cookie ID

en: Upgrade Premium
ro: Actualizați prima

en: Upload
ro: Încarcă

en: User Guide
ro: Manualul utilizatorului

en: Video Guide
ro: Ghid video

en: Visual Settings
ro: Setări vizuale

en: Want to import settings from seersco.com or keep wordpress banner settings.
ro: Doriți să importați setările de pe seersco.com sau să păstrați setările bannerului wordpress.

en: We are here to help! If you have any questions or encounter any issues, please don't hesitate to reach out. We're ready to support you every step of the way.
ro: Suntem aici pentru a vă ajuta! Dacă aveți întrebări sau întâmpinați probleme, vă rugăm să nu ezitați să ne contactați. Suntem gata să vă sprijinim la fiecare pas.

en: We are scanning your website and it can take up to 12 hours for Cookies to appear. In a very few cases scanner miss a cookie. This
ro: Scanăm site-ul dvs. și poate dura până la 12 ore pentru a apărea cookie-urile. Într-un scanner foarte puține cazuri dor de un cookie. Acest

en: We pride ourselves on our one-to-one customer support. We will bend over backwards to assist you
ro: Ne mândrim cu suportul nostru individual pentru clienți. Ne vom da peste cap pentru a vă ajuta

en: We use cookies to ensure you get the best experience
ro: Utilizăm module cookie pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a ne analiza traficul. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea de către dvs. a site-ului nostru cu partenerii noștri de social media, publicitate și analiză, care le pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat sau pe care le-au colectat din utilizarea de către dvs. a serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru.

en: We would love to help you on any queries or issues.
ro: Ne-ar face plăcere să vă ajutăm cu privire la orice întrebări sau probleme.

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Welcome!
ro: Bine ai venit!

en: When enabled, Google Consent Mode V2 for Google Analytics is supported. GCM must be implemented via your Google configuration for this option to function.
ro: Atunci când este activată, este acceptat modul de consimțământ Google V2 pentru Google Analytics. GCM trebuie să fie implementat prin intermediul configurației Google pentru ca această opțiune să funcționeze.

en: When enabled, Seers CMP will implement the IAB Global Privacy Platform and IAB EU TCF 2.x Frameworks along with their respective APIs.
ro: Atunci când este activat, Seers CMP va implementa platforma globală de confidențialitate IAB și cadrele IAB EU TCF 2.x împreună cu API-urile respective.

en: When enabled, visitors who are using a browser or extension that is GPC compliant will have their signal automatically applied to their consent settings.
ro: Atunci când este activată, semnalul vizitatorilor care utilizează un browser sau o extensie care respectă GPC va fi aplicat automat la setările lor de consimțământ.

en: When enabled, visitors who are using a browser that sends a Do Not Sell Signal will have their signal automatically applied to their consent settings
ro: Atunci când este activat, vizitatorii care utilizează un browser care trimite un semnal "Nu vinde" vor avea semnalul aplicat automat la setările lor de consimțământ

en: When enabled, visitors who are using a browser that sends a Do Not Track signal will have their signal automatically applied to their consent settings.
ro: Atunci când este activat, vizitatorii care utilizează un browser care trimite un semnal Do Not Track vor avea semnalul aplicat automat la setările lor de consimțământ.

en: Worldwide
ro: ICC la nivel mondial

en: Yearly
ro: Anual

en: You can change text colour and text of the 'Setting' button
ro: Puteți schimba culoarea textului și textul butonului 'Setare'

en: You can change text colour, button colour and text of the 'Accept All' button
ro: Puteți schimba culoarea textului, culoarea butonului și textul butonului 'Accept All'

en: You can change text colour, button colour and text of the 'Reject All' button
ro: Puteți schimba culoarea textului, culoarea butonului și textul butonului 'Respingere all'

en: You can change the background colour of the banner:
ro: Puteți schimba culoarea de fundal a bannerului:

en: You can fully customize the banner. Please see the video
ro: Puteți personaliza pe deplin bannerul. Consultați videoclipul

en: You can select a font for the text of the banner:
ro: Puteți selecta un font pentru textul bannerului:

en: You can select language from your wordpress Settings > General.
ro: Puteți selecta limba din setările wordpress > General.

en: Your Seers Cookie Consent Banner is NOT activated because
ro: Bannerul dvs. de consimțământ pentru cookie-uri Seers NU este activat deoarece

en: Your Seers Cookie Consent banner is activated.
ro: Bannerul dvs. de consimțământ pentru cookie-uri Seers este activat.

en: You can select the shape of the buttons that appear on the banner.
ro: Puteți selecta forma butoanelor care apar pe banner.

en: all
ro: toate

en: and
ro: și

en: and choose the language you like. See the video
ro: și alegeți limba dorită. Consultați videoclipul

en: designed to take the hassle out of complying with the new data
                                    protection regulations.
ro: concepute pentru a lua hassle în afara de a respecta noile date
                                   reglementări de protecție.

en: explains how to add cookies manually.
ro: explică modul de adăugare manuală a cookie-urilor.

en: here
ro: aici

en: powered by
ro: Alimentat de

en: seers logo
ro: logo-ul seers
